THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dark Tranqulity se experimentů nebojí. Ty tam jsou časy stylotvorných deathových monolitů, které definovaly švédskou melodiku. Album Projector bylo definitivním zlomem – brutalita si na něm podala ruku s téměř gotickou zasněností a vokál Michaela Stanneho odkryl dechberoucí potenciál. Haven je jistým způsobem volné pokračování, které učinilo nepatrný krůček vzad. DT se zabořili hlouběji do kypré prsti vlastní minulosti a ocitli se o něco blíže starému deathovému kořeni.
Pokud zapomenu na zmučené povzdechy nenaplněného očekávání, zbývá mi už jen jásot a aplaus. Na rozdíl od svých žánrových souputník In Flames se sympatická šestice nenechala unést prázdnými kompozicemi, které na živo fungují, ale na albu okázale nudí, neboť co se opakuje příliš často leze pomalu ale jistě na nervy. DT vsadili na konstruktivnější přístup a do chátrající goteburgského konceptu nasázeli něco moderních technologií. Zní to prostě úžasně a Haven má dobře hmatatelné charisma. Jediná výtka snad ke studiu – Fredman se už pomalu zajídá…. Pro všechny, kteří mají rádi barvitou agresivitu a promyšlený extrém s pižmem neškatulkovatelnosti je tenhle počin jako stvořený.
Čekal jsem víc, ale po uvážení všech pro i proti se cítím příjemně sytý.
DARK TRANQUILLITY po odskoku do experimentálních vod alba Projector opět probouzejí svou death metalovou totožnost. Jejich projev je dravý, moderně zabalený, ale po odvážném Projectoru jaksi bezvýrazný... Dobré album, ani o chlup víc.
7 / 10
Mikael Stanne
- vokál
Niklas Sundin
- kytara
Martin Hendriksson
- kytara
Mikael Nicklasson
- basa
Martin Brändström
- klávesy, samply
1. The wonders at your feet
2. Not built to last
3. Indifferent suns
4. Feast of burden
5. Haven
6. The same
7. Fabric
8. Ego drama
9. Rundown
10. Emptier still
11. At loss for words
Endtime Signals (2024)
Moment (2020)
Atoma (2016)
Construct (2013)
We Are The Void (2010)
The Dying Fragments (compilation) (2009)
Where Death Is Most Alive (DVD / live album) (2009)
Misery´s Crown (single) (2009)
Yesterworlds (compilation) (2009)
Manifesto Of Dark Tranquillity (compilation) (2009)
Fiction (2007)
Focus Shift (single) (2007)
Character (2005)
Lost To Apathy (EP) (2004)
Exposures – In Retrospect And Denial (rarity) (2004)
Live Damage (DVD) (2003)
Damage Done (2002)
Haven (2000)
Projector (1999)
Zodijackyl Light (video) (1997)
The Mind´s I (1997)
Enter Suicidal Angels (MCD) (1996)
The Gallery (1995)
Of Chaos And Eternal Night (MCD) (1995)
Skydancer (1993)
Tranquillity (EP casette) (1992)
Trail Of Life Decayed (EP) (1992)
A Moonclad Reflection (EP) (1992)
Trail Of Life Decayed (demo) (1991)
Vydáno: 2000
Vydavatel: Century Media
Produkce: Dark Tranquillity+Fredrik Nordström
Studio: Fredman (SWE)
Vynikajúca fošňa a vždy príjemná spomienka na horúce leto roku 2000.
DARK TRANQUILLITY sú majstrami v skĺbení elektronických motívov s typickými švédskymi metalovými postupmi, predstavujú akúsi inteligentnejšiu, sofistikovanejšiu "nadstavbu" toho, čím nám už roky robia radosť ich slávnejší krajania IN FLAMES.
Nad zvyškom tohto albumu s prehľadom kraľujú dve kompozície - geniálny úvod "The Wonders At Your Feet" a piata "Haven". Tie si púšťam s chuťou hocikedy, na celú dosku už treba mať zvláštnu náladu. Ak sa však tá dostaví, vždy to stojí za to. Album "Haven" patrí právom k mojím osobným klenotom severského metalu.
Jednoznačně jejich nejhorší deska. Snaha o experiment se cení, ale důležitý je výsledek. A ten mě ani zdaleka nespokojil.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.